Zmeny v elektronickom podpisovaní dokumentov

27 / 09 / 2022 | 1 min read

test

V prípade, že podpisujete dokumenty elektronicky, t.j. máte a používate občiansky preukaz s čipom – tzv. elektronický občiansky preukaz (eID), skontrolujte si prosím dátum vydania na svojom občianskom preukaze. Certifikáty pre elektronický podpis na elektronických občianskych preukazoch (eID), ktoré boli vydané do 21. júna 2021, totiž strácajú koncom roka 2022 platnosť, čo znamená, že využívať kvalifikovaný elektronický podpis prostredníctvom týchto eID bude možné len do 31. decembra 2022. 

Hoci sa v uplynulých týždňoch objavili kuloárne informácie, že štát pripravuje riešenie, vďaka ktorému by sa namiesto kvalifikovaného elektronického podpisu mohol používať tzv. zdokonalený elektronický podpis (čím by sa predišlo tomu, aby si množstvo ľudí v posledných mesiacoch roka 2022 muselo vybavovať nový občiansky preukaz), táto informácia nie je do dnešného dňa oficiálne potvrdená.

Na základe vyššie uvedeného preto odporúčame skontrolovať si elektronický občiansky preukaz a ak na ňom máte dátum vydania:

  • po 21. júni 2021 nemusíte robiť nič, elektronicky podpisovať a podávať bude možné aj od 01. januára 2023
  • do 21. júna 2021 – takémuto elektronickému čipu na občianskom preukaze uplynie 31.12.2022 platnosť a preto je potrebné, aby ste si dovtedy vybavili nový občiansky preukaz.

Termín na vybavenie nového občianskeho preukazu si možno rezervovať aj elektronicky cez rezervačný systém Ministerstva vnútra SR: tu.

Zdieľajte novinku:

Odber noviniek

Tipy, rady a návody, ako optimalizovať dane a zefektívniť Vaše podnikanie.

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.
person
person
person

Zefektívnite vaše podnikanie v oblasti daní a účtovníctva ešte dnes.